Start Co nowego w Bibliotece
Co nowego w Bibliotece

Szkolne Przygody Gangu Słodziaków

Email Drukuj PDF

W miesiącu wrześniu nasza szkoła brała udział w konkursie edukacyjnym, ph. „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków” zorganizowanym przez sieć sklepów Biedronka. Celem konkursu było budowanie nawyku codziennego czytania wśród uczniów klas I – III. Nauczyciele  prowadzili zajęcia lekcyjne z wykorzystaniem książki „Gang Słodziaków” autorstwa Renaty Piątkowskiej oraz maskotek przedstawiających zwierzęta żyjące w lesie. Codzienne głośne czytanie w domu (dowolnej książki) przez kolejne 21 dni dokumentowane podpisem rodzica  nagradzane było w szkole naklejką Słodziaka, umieszczaną w albumie ucznia „Czytaj codziennie. Weź udział w Szkolnych Przygodach Gangu Słodziaków”. Uczniowie wykonywali także prace konkursowe: klasa pierwsza rysowała swoje historie dotyczące Gangu Słodziaków, natomiast klasy drugie tworzyły komiksy o Słodziakach.

Więcej…
 

Biblioteka zaprasza

Email Drukuj PDF

W roku szkolnym 2018/19 nasz szkoła realizuje Priorytet 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Dzięki temu nasza biblioteka wzbogaciła się o prawie 800 książek na łączną kwotę 15 000 zł. (12 000 zł wsparcie finansowe z budżetu państwa, 3000 zł to wkład własny organu prowadzącego szkołę).

Więcej…
 

Ogólnopolska akcja czytelnicza "Jak nie czytam jak czytam"

Email Drukuj PDF

W dniu 11 czerwca PSP w Gidlach wraz z Publicznym Gimnazjum przyłączyła się do ogólnopolskiej czytelniczej akcji "Jak nie czytam jak czytam". Cała nasza społeczność szkolna wraz zaproszonymi instytucjami kultury (Gminną Biblioteką Publiczną, Urzędem Gminy i Gminnym Ośrodkiem Kultury) zebrała się na boisku sportowym ORLIK w celu wspólnego czytania. Chcieliśmy sprawić, by uczniowie, którzy na co dzień czytają, zobaczyli, że nie są jedyni, a ci którzy tego nie robią, mięli okazję spróbować wejść w krąg czytelników. Efektem akcji było ułożenie "żywego" napisu "GIDLE CZYTAJĄ" i udokumentowanie akcji z wykorzystaniem drona. Całe wydarzenie miało na celu promocję szkoły i gminy, a także zgodnie z celem akcji ugruntowanie u uczniów pozytywnych wspomnień związanych z książką i kształtowaniem nawyku częstego obcowania ze słowem pisanym.

Inicjatorkami pomysłu przyłączenia się do tej ogólnopolskiej akcji była p. Barbara Kubasiak i p. Marzanna Tarnowska.

KLIKNIJ - by zobaczyć film - ZAPRASZAMY

 

Pasowanie na czytelnika

Email Drukuj PDF

23 kwietnia uczniowie klas pierwszych zostali czytelnikami szkolnej biblioteki. Wprowadzeniem do Pasowania na Czytelnika była inscenizacja, którą przygotowali uczniowie kl. IVa pod kierunkiem p. B. Kubasiak i p. M. Tarnowskiej.  Uczniowie dowiedzieli się jak należy dbać o książki i czego nie wolno robić, czytając je. Potem nastąpił akt pasowania. Pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, że będą chętnie czytać książki, otrzymali pamiątkowy dyplom oraz zakładki do książek. Następnie odpowiadali na pytania-zagadki dotyczące znajomości bajek i baśni dla dzieci. Punktem kulminacyjnym uroczystości było pierwsze wypożyczenie książki. Moment ten wywołał największą radość na twarzach pierwszoklasistów.

Więcej…
 

Czytanie na śniadanie

Email Drukuj PDF

Zapraszamy uczniów i nauczycieli do udziału w akcji

Czytanie na śniadanie.

W każdy poniedziałek na przerwie śniadaniowej

tj. 9.40  - 9.55 w bibliotece szkolnej

uczniowie bądź chętni nauczyciele

czytają fragmenty wybranej książki.


Zapraszamy chętnych do udziału.

 

Festiwal Poezji Miłosnej

Email Drukuj PDF

Z okazji Dnia Zakochanych w Bibliotece Szkolnej odbył się Festiwal Poezji Miłosnej. Chętni uczniowie z klas IV-VII recytowali przygotowane wcześniej wiersze o tematyce miłosnej. Usłyszeliśmy min. Wiersze J. Brzechwy, J. Tuwima, W. Szymborskiej, K.I.Gałczyńskiego. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem prezentowali poetyckie teksty. Wiersze recytowali:

Więcej…
 

Nowy Konkurs Biblioteczny

Email Drukuj PDF

Regulamin szkolnego konkursu wiedzowego

ze znajomości lektury

„Akademia pana Kleksa”

Więcej…
 

Stan czytelnictwa

Email Drukuj PDF

Styczeń  2017/2018

KLASA Ilość wypożyczonych książek Ilość uczniów Średnia na ucznia Miejsce w czytelnictwie
IA 0 14 0,00
IB 0 14 0,00
IIIA 15 24 0,63 IV
IIIB 25 20 1,25 II
IVA 51 25 2,04 I
IVB 14 20 0,70 III
V 12 23 0,52 V
VI 4 26 0,15 VII
VII 13 26 0,50 VI
Razem 134 192 0,70

 

I PÓŁROCZE ROKU SZKOLNEGO 2017 – 2018

Klasa Liczba uczniów Czytelnicy Wypożyczenia książek Miejsce w czytelnictwie
Liczba % Liczba Średnia na ucznia
III A 24 24 100% 61 2,5 V
III B 20 20 100% 103 5,15 I
IV A 25 25 100% 72 2,9 III
IV B 20 20 100% 96 4,8 II
V 23 23 100% 63 2,7 IV
VI 26 26 100% 41 1,6 VI
VII 26 26 100% 21 0,8 VII
OGÓŁEM 164 164 457
ŚREDNIA 100% 2,9
 

Czytelnik miesiąca

Email Drukuj PDF

 

Najlepszym czytelnikiem miesiąca stycznia została

uczennica klasy IVa


Sandra Borowik.


Gratulujemy!!!

 

Konkursy biblioteczne

Email Drukuj PDF

W związku z ogłoszeniem przez MEN rok 2018 Rokiem Niepodległości, Biblioteka Szkolna PSP w Gidlach oraz nauczyciel historii ogłaszają konkursy

ph. „MÓJ PATRON, WIELKI POLAK MARSZAŁEK JÓZEF PIŁSUDSKI – JEGO ŻYCIE I CZYNY”:

  • Konkurs Plastyczny - przeznaczony dla uczniów klas I - III (Regulamin - KLIKNIJ);
  • Konkurs Historyczno - Literacki na krótką formę komiksową dla klasy IV (Regulamin - KLIKNIJ);
  • Konkurs Historyczno - Literacki dla klas V - VII (Regulamin - KLIKNIJ)
 

Festiwal Pięknego Czytania - VI Edycja

Email Drukuj PDF

29 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku odbyła się szósta edycja Festiwalu Pięknego Czytania. Konkurs organizowany był przez MBP w Radomsku oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Ładzicach. Jak co roku konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, o czym świadczyła liczba uczniów biorących w nim udział. Uczestników oceniano pod względem dykcji, interpunkcji, wyrazistości oraz ekspresji słowa i wyrazu artystycznego czytanego tekstu. Wśród kilkudziesięciu uczestników byli także reprezentanci naszej szkoły: Zuzanna Tkacz z klasy V oraz Dawid Załóg z klasy VII.

Komisja konkursowa zwróciła uwagę na interpretację legendy Dawida Załoga, przyznając mu tytuł wicemistrza Pięknego Czytania.

 

Regulamin korzystania z darmowych podreczników

Email Drukuj PDF

Szkolny Regulamin

korzystania z darmowych podręczników,

materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych

Więcej…