Start Aktualności Międzynarodowy dzień Ziemi 2021

Międzynarodowy dzień Ziemi 2021

Email Drukuj PDF

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi 22 kwietnia zapraszamy uczniów klas VII i VIII  na kolejne z cyklu webinarium "Lekcje z klimatem". Wydarzenie poprowadzą członkowie Młodzieżowej Rady Klimatycznej. Weź udział 22.04 o godzinie 12:00 na www.lekcjezklimatem.pl

Oto zapowiedź wydarzenia:

https://www.youtube.com/watch?v=DD7frvJn174&ab_channel=MinisterstwoKlimatui%C5%9Arodowiska

Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.  Z powodu pandemii, wiele konferencji i towarzyszących Dniu Ziemi akcji odbywa się w świecie wirtualnym.

W naszej szkole  uczniowie klas IV uczestniczyć będą w projekcie – EkoEksperymentarium, uczniowie klas VI w zajęciach przeprowadzonych w oparciu o scenariusze dostępne na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska – lekcje z klimatem.

Dzieci z klas I-III zachęcam do zabawy z puzzlami online:

https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/krajobrazy/159620-dzie%C5%84-ziemi

 

Celem  Międzynarodowego Dnia Ziemi jest zwrócenie uwagi na kwestie ochrony środowiska naturalnego, w tym promowanie zachowań proekologicznych. W tym roku hasłem przewodnim Dnia Ziemi jest - „Przywróć naszą Ziemię”

 

Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia.  Każdego roku w obchody Dnia Ziemi angażuje się wiele organizacji i stowarzyszeń ekologicznych, oraz placówek oświatowych.

Idea obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona.

Zdarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania tego święta, była katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 r., do której doszło u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Według wstępnych szacunków, z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat.

22 kwietnia 1970 roku odbył się pierwszy w historii Dzień Ziemi. Natomiast kilka miesięcy później powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. W skutek powyższego, podpisano wiele aktów prawnych, które miały na celu ochronę zagrożonych gatunków, a także walkę o zrównoważone środowisko.

W 1990 roku uznano Dzień Ziemi za święto o zasięgu globalnym, 200 milionów ludzi z 141 państw zmobilizowało się i doprowadziło do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. Do dziś obchody te są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw oraz uświadamiania o problemach klimatycznych na Ziemi.

Obchody są okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety. Każdego roku, uroczystości w ramach Dnia Ziemi, koncentrują się wokół innej tematyki. W 2015 r. były to odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna. W kolejnych latach hasłami przewodnimi zostały: w 2016 r. - „Z energią zmieńmy źródła", w 2017 r. - „W kierunku natury", w 2018 r. - „Koniec zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych", natomiast w roku minionym - „Chrońmy nasze gatunki". Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „Działanie na rzecz klimatu".

 

 

Bądź z nami 22.04 o godzinie 12:00

www.lekcjezklimatem.pl

https://youtu.be/DD7frvJn174

 

 

 

 

Pamiętajmy, że każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi i odpowiada za utrzymanie dobrostanu błękitnej planety!

Zapraszam wszystkich do obchodów tegorocznego Międzynarodowego Dnia Ziemi!

Edyta Śliwakowska

 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości 

Informacje dla rodziców

Informacje dla uczniów