Start Co nowego w Bibliotece "Jak nie czytam, jak czytam"

"Jak nie czytam, jak czytam"

Email Drukuj PDF

W tym roku szkolnym nasza szkoła po raz drugi dołączyła do IV edycji największej akcji czytelniczej w Polsce "Jak nie czytam, jak czytam", by pomóc pobić rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie.

Akcja została zorganizowana przez Towarzystwo Nauczycieli i Bibliotekarzy Szkół Polskich oraz redakcję  miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Podstawową formą uczestnictwa jest zebranie uczniów oraz innych zainteresowanych osób   w wybranym miejscu z książkami, wspólne czytanie oraz zrobienie zdjęcia obrazującego frekwencję oraz wypełnienie formularza będącego sprawozdaniem i wysłanie do organizatorów.

Do tej akcji przygotowywaliśmy się już od dwóch tygodni. Każdy oddział przygotowywał swój plakat, ph. „Dlaczego warto czytać?”. Trwały również próby do krótkiego przedstawienia utworu Jana Brzechwy, pt. Kaczka dziwaczka.

 

W akcję włączyła się cała społeczność szkolna, również nauczyciele. Po 10 minutach głośnego czytania w każdym oddziale, starsi uczniowie wyglądając przez okna szkoły prezentowali swoje plakaty, natomiast młodsi zgromadzili się przed budynkiem szkoły w celu wykonania pamiętkowej fotografii.

Następnie został przeprowadzony heppening wraz z przedstawieniem pt. Kaczka dziwaczka. Przemaszerowaliśmy z plakatami przez główne ulice naszej miejscowości wzbudzając ogromne zainteresowanie mieszkańców. Z naszym przedstawieniem  dotarliśmy do najgłówniejszych instytucji kultury   w naszej gminie, tj.: Urząd Gminy, Gminna Biblioteka Publiczna w Gidlach, Gminny Ośrodek Kultury oraz Publiczne Przedszkole w Gidlach. Wszędzie zostaliśmy przyjęci bardzo gorąco, za co serdecznie dziękujemy! Na koniec poszliśmy na pyszne lody.

Przystępując do tej akcji chcieliśmy zaprotestować przeciwko wszystkim statystykom, które świadczą o spadającym w Polsce czytelnictwie i pokazać, że jednak czytamy i  nie będziemy w tej niechlubnej statystyce.

 

W naszej szkole odpowiedzialną za przebieg i przygotowanie akcji była             p. Barbara Kubasiak.

Dziękuję wszystkim za udział!